O zaman bu uçak niye düştü (Milliyet)02.12.2009

World Focus Hava Yolları Genel Müdürü Kızıltan, 3'üncü duruşmada konuştu: ‘Pilotlar pist ışıklarını görerek alçalma yaptıkları için kaza oldu’

ISPARTA’da, 30 Kasım 2007'de 57 kişinin ölümüyle sonuçlanan uçak kazasıyla ilgili açılan davanın üçüncü duruşmasına ik kez katılan World Focus Hava Yolları'nın o dönemdeki Genel Müdürü Kaptan Pilot Aydın Kızıltan, yer yakınlığı çarpışma ikaz sistemi cihazının (EGPWS- Enhanced Ground Proximity Warning System) arızalı olmadığını ileri sürerek pilotların eğitimlerinin tam olduğunu savundu. Kızıltan, “Bana göre düşüş nedeni temel alet usullerine uymadan alçalma yapmaktır. Pilotlar pistin ışıklarını görerek alçalma yaptıkları için kaza oldu” dedi.

Isparta'da meydana gelen ve 7'si mürettebat 57 kişinin ölümüyle sonuçlanan uçak kazasının ardından açılan davanın üçüncü duruşması, Isparta Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün görüldü. Duruşmaya ‘taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet verme’ suçundan cezalandırılmaları talebiyle yargılanan World Focus Hava Yolları Genel Müdürü Aydın Kızıltan, Teknik Müdür İsmail Taşdelen, Eğitim Müdürü Faruk Çağımnı, Bakım Müdürü Fikri Zafer Dinçer, Uçak Mühendisi Yavuz Yaşar, Teknisyenler Necati Küçük, Fevzi Yavuz, Şahin Tufan ve Teknisyen Yardımcısı Sinan Sevinç hakim karşısına çıktı. Davada sanıklar, 3 yıldan 15 yıla kadar hapis ve belli haklardan yoksun bırakılma istemiyle yargılanıyor.

13 AVUKAT, 29 MÜŞTEKİ VE 9 SANIK

Isparta Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davaya vekalet veren 29 yolcu yakını adına avukatlar Hasan Kaşıkara, Mehmet Açıkel, Şehnaz Doğan Yüzer, Hasan Serdar Mermur, Yaşar Öztürk, Şule Doğan, Hatice Mutludoğan, Mustafa Cem Anadolu, Ergin Kulaçoğlu, Hakan Koçer, Süreyya Yiğitbaşı, Metin Yıldız ve Tuncay Kuluç katıldı.

 

Kazanın olduğu tarihte World Focus Hava Yolları'nda görev yapan Faruk Çağımnı’yı avukat Mustafa Murat Bilgin, diğer 8 sanığı ise avukat Nilgün Yordam savundu. Isparta Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşma Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Suat Yürekli’nin iddianamenin sonuç bölümünü kısaca özetlemesiyle başladı.

 

CİHAZ ARIZALI DEĞİLDİ

Uçak kazası davasına ilk kez katılan World Focus Hava Yolları Şirketi Genel Müdürü Aydın Kızıltan savunmasına, iddianamede 'arızalı' denilen EGPWS cihazının, bu cihazı kiralayan firma olan Honeywell’in raporunda arızalı olarak görünmediğini, bu nedenle ek raporlar istenmesi gerektiğini belirterek başladı.

 

Pilotların eğitim yetersizliğini de kabul etmeyen Genel Müdür Kızıltan, “Pilotların eğitimleri tamdı. Herhangi bir eğitim noksanlıkları yoktu. Olsaydı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü bize onay vermezdi” dedi.

 

O ZAMAN BU UÇAK NİYE DÜŞTÜ?

Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Suat Yürekli, şüpheli Aydın Kızıltan’a bu savunma sonrası, “O zaman bu uçak niye düştü? Size göre düşüş nedeni nedir?” diye sordu.

 

Kızıltan, “Bana göre düşüş nedeni temel alet usullerine uymadan alçalma yapmaktır. Pilotlar pistin ışıklarını görerek alçalma yaptıkları için kaza oldu” diye cevap verdi.

 

Aynı zamanda kaptan pilot olduğunu belirten Genel Müdür Kızıltan, Isparta’ya kazadan 3- 4 gün önce ilk uçuşu kendisinin yaptığını ve havalimanında herhangi bir risk görmediğini anlattı. Kızıltan, “Bugün Isparta’ya THY de uçuyor. Riskli olsa THY uçmaz” yorumunda bulundu.

 

BİLGİSİ YOKMUŞ

World Focus Hava Yolları Genel Müdürü Aydın Kızıltan, mahkeme heyetinin ve müşteki vekillerinin teknik konular ve bakımla ilgili sorularına, “Bilgim yok, onlarla ilgili sorumluluk sahası diğer arkadaşların” diye cevap verdi. Kızıltan, uçuştan önce uçağın bakımının kazada hayatını kaybeden Teknisyen Alaaddin Çelik tarafından yapıldığını öne sürdü.

 

Mahkeme Başkanı Yürekli'nin ısrarla iddianamede arızalı olduğu belirtilen cihazı uçağa kimin taktığı sorusuna ise Kızıltan, “Bunu ben bilemem, ben genel müdürüm. Ben bu cihazın arızalı olduğu iddiasını dahi kazadan 6 ay sonra öğrendim” diye yanıt verdi.

 

BU CİHAZI DEPODAN KİM ALDI?

Müşteki avukatlarından Metin Yıldız, “Madem kimse bu cihazı uçağa kimin taktığını bilmiyor o zaman depodan kimin aldığını araştıralım. Sonuçta biri bu cihazı depodan aldı, alan kim?” diye sordu.

 

Bu soruya da 9 sanık arasında yer alan teknisyen Fevzi Yavuz cevap verdi. Yavuz, “Arızalı olduğu belirtilen cihazın kimin tarafından takıldığını bilmiyorum. Ama bu depo kayıt tutanaklarından yola çıkılarak belki bulunabilir. Yalnız o kayıtların tamamını Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü kazadan sonra aldı diye biliyorum” diye konuştu.

 

Avukat Hasan Kaşıkara, yolcuların uçağa binerken World Focus Hava Yolları’nı bilmediklerini sadece taşıyıcı firma olan AtlasJet’i bildiklerini belirterek, “Biz bu iki firma arasındaki sözleşmenin aslının mahkemeye getirtilmesini ve de uçağın bakım onarım işlerinin devredildiği bu bölümle ilgili imza yetkilerinin kimlere ait olduğunun da getirtilmesini talep ediyoruz. Böylelikle buradaki sanık sayısı dahi artabilir” dedi.

 

PİLOT ARIZAYI GÖREBİLİRDİ

Kazanın olduğu tarihte havayolu şirketinde uçak mühendisi olarak görev yapan sanıklardan Yavuz Yaşar da uçağın kaptan pilotunun yerde yapılan uçuş öncesi kontrolde cihazın arızalı olup olmadığını görebileceğini söyledi. Yaşar, “Tek bir tuşla bu cihazın çalışıp çalışmadığını kaptan pilot görebilir” dedi.

 

Daha sonra Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Suat Yürekli duruşmaya öğle arası verdi. Duruşma saat 13.30’da yeniden başladı.

 

AtlasJet firmasının, World Focus Hava Yolları'ndan kiraladığı MD83 tipi yolcu uçağı 30 Kasım 2007 tarihinde sabaha karşı Isparta'nın Keçiborlu ilçesi yakınlarındaki Türbetepe mevkisinde düşmüş, kazada 7'si mürettebat 57 kişi hayatını kaybetmişti. 

 

EŞİM TEHDİTLE ÇALIŞTIRILIYORDU 

 

Uçak kazasıyla ilgili açılan kamu davasının üçüncü duruşmasının ara bölümünde ölen yolcu yakınının avukatı Şehnaz Doğan Yüzer ile kazada ölen kaptan pilot Serhat Özdemir’in eşi açıklamalarda bulundu. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yaptığı tespitlerde firmaya “yeterli değilsiniz” dediğini ama buna rağmen izin verdiğini iddia eden Avukat Yüzer, “Çünkü Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü bu uçakları denetlemek ve kontrol etmekle yükümlü. Biz devletin kurumuna güvenmeyeceğiz de kime güveneceğiz?” dedi.

 

Kaptan Pilot Serhat Özdemir’in eşi Esra Özdemir, eşinin teknik konularda rahatsızlıkları olduğunu söylerken, “Eşim teknik konulardan her zaman rahatsızdı. Sadece bu uçuşta değil diğer uçuşlarda da bu vardı” dedi.

 

Daha sonra Avukat Şehnaz Doğan Yüzer ile Esra Özdemir arasında ilginç bir diyalog yaşandı. Avukat Yüzer, Özdemir’e ‘Eşiniz bu eksiklikleri bilmiyor muydu?’ diye sordu. Özdemir ise “Eksikleri görmüştür fakat tehditle çalıştırılıyordu. 'Gitmezsen sana para ödemem, işten çıkartırım' deniliyordu. Niye benim eşim öldü biliyor musunuz? Son maaşını şirketten alamayacağı için ölmüştür” diye konuştu.

 

TAKİPSİZLİK KARARI KALDIRILDI

 

Isparta Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı bugün görülen duruşmanın öğleden sonraki oturumunda, daha önce Keçiborlu Cumhuriyet Savcılığı’nca hakkında takipsizlik kararı verilen ve kazanın olduğu tarihte World Focus Hava Yolları’nda görevli olan teknisyen Reşat Atalay hakkındaki takipsizlik kararını Avukat Hasan Kaşıkara’nın itirazı üzerine kaldırdı. Bu durumda uçak kazası davasındaki sanık sayısı 10’a çıkabilecek.

 

Diğer yandan mahkeme heyeti, avukatlarının sanıkların duruşmadan vareste tutulması talebini savunmaların henüz tamamlanmamış olması ve delillerin toplanmamış olması nedeniyle reddetti.

 

Heyet, World Focus Hava Yolu Şirketi ile AtlasJet arasında imzalanan iki sözleşmesinin tasdikli örneğinin istenmesine, iddianamede arızalı olduğu belirtilen EGPWS cihazı için Honeywell firmasınca düzenlenen raporun ek belgelerinin istenmesine karar verdi. Mahkeme heyeti, bir sonraki duruşmanın 17 Şubat 2010 tarihinde yapılmasını kararlaştırdı.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/-o-zaman-bu-ucak-niye-dustu-/turkiye/sondakikaarsiv/25.08.2010/1168834/default.htm